Skip to main content

Vélemény

sajtó csomag

Töltse le a Clementine bemutatkozó anyagát.

SAJTÓKAPCSOLAT

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel: +36 1 457 0561
Fax: +36 1 457 0562
Cím: 1115 Budapest,
Bartók Béla út 105-113.

RÖVIDHÍR KOMMENTÁRRAL - Sam Altman és a techno-szociális hálózat

RÖVIDHÍR KOMMENTÁRRAL - Sam Altman és a techno-szociális hálózat

05 November 2024.

Sam Altman, a ChatGPT-t megalkotó OpenAI vezérigazgatója egy optimista jövőképpel állt elő a „The Intelligence Age” című rövid írásában. Hogyan értékeli a cikkben foglaltakat munkatársunk?

Sam! Mind the Gap!

LINK: https://ia.samaltman.com/

KOMMENT

Sam Altmant homlokon csókolta egy rózsaszín unikornis hátán ülő szivárványos hajú múzsa, ennek köszönhető az álomszerű víziója, ami kegyes csacskaság kategóriába teszi napi problémáinkat a társadalomban, éppúgy, mint a mesterséges intelligencia területén. Átevickélve korunk nehézségein, vár minket egy olyan jövő, amelyből visszatekintve a korábbi munkavégzés „jelentéktelen időpazarlásnak” tűnik.

Keresem a szavakat, hogy mi a megfelelő metafora arra, hogy mekkora a szakadék a valóság és az altmani vízió között, de mivel nem földi mértékekre van szükség, és nem akarok túlzásokba esni, ezért legyen 2 - azaz kettő - csillagászati egységnyi!

Számos támadott teória közül az egyik kedvencem, amely a technológiai civilizációk önelpusztítási képességéről szól, napról napra aktuálisabb. És nem, nem a mesterséges intelligenciát tartom a vég kezdetének.

A tempó az, ami veszélyes. Az MI-hez kapcsolódó területeken szédítő a tempó, minden más technológiai szinten pedig megdöbbentő a fejlődés. A társadalomban pedig a komplexitás elképesztő növekedése tapasztalható, de érdemi fejlődés nem. Bár nem is biztos, hogy fejlődésre van szükség, mint inkább a tempó felvételére. Az emberi társadalmi hálózat, mint minden hálózat, rendelkezik egy olyan változási időablakkal, amelyen belül a hálózat alkalmazkodni tud a változáshoz, ami, ha túl gyors, drasztikusan érintheti a hálózatot - akár szét is eshet. A kérdés az, hogy mit bír ki az emberiség hálózata a technológiai gyors változások korában.

Eljöhet az intelligencia azon korszaka, amelyben átalakulnak a munkakörök. De nem lesz-e majdan jelentéktelen időpocsékolás a robotok emberi szervizelése, a bűn útjára léptett mesterséges intelligencia megfékezése és végtelen szerzői jogi viták értelmezése a gép-ügyvédek és gép-bírók között?

Idézem Sam mester ide vonatkozó szavait: „egy kevés ezer nap és itt a szuperintelligencia”. (A „kevés” elfogadott angol definíciója alapján, a kontextus a meghatározó a kevés számszerűsítésénél, így e cikk frissítését a szuperintelligenciáról a jogutódra hagyom, 2126. novemberére.)

 

Csatlós Béla, szakértő, Clementine