sajtó csomag
SAJTÓKAPCSOLAT
Tel: +36 1 457 0561
Fax: +36 1 457 0562
Cím: 1115 Budapest,
Bartók Béla út 105-113.
Mistral: egy európai válasz az amerikai LLM-ekre
Mistral: egy európai válasz az amerikai LLM-ekre
Megszokhattuk, hogy ha generatív mesterséges intelligenciáról van szó, akkor az USA termékeire, vállalkozásaira, startupjaira kell gondolnunk. C'est la vie? Nem egészen. A ChatGPT, Claude, Llama és társai mellett üdítő olyasvalamivel is találkozni, amely az öreg kontinens invenciója. Ez a Mistral, amelynek hona Franciaország – de nem csak ezért érdemes rá odafigyelni.
Born in France
A rendkívül fiatal, csupán 2023 áprilisában megalapított technológiai startup három, korábban a Meta és a DeepMind kötelékében dolgozó szakember gyermeke. Arthur Mensch, Guillaume Lample és Timothée Lacroix cége nevét a dél-franciaországi erős, hideg szélről kapta, amely a vállalat törekvését szimbolizálja az MI-technológia területén való gyors és jelentős előrelépésre. A Mistral AI azzal a céllal jött létre, hogy Európa vezető AI fejlesztőjévé váljon és alternatívát kínáljon az amerikai és kínai dominanciával szemben.
A már most hatmilliárd dollár értékűre taksált vállalat minden jelentősebb (OpenAI, Anthropic, Meta) versenytársához képest sokkal szerényebb méretű csapattal éri el újabb és újabb eredményeit. Eközben olyan fontos, a szakmában jelentős amerikai befektetőket is megnyert magának, mint például az Andreessen Horowitz.
A kis csapat nem tétlenkedett: már 2023 szeptemberében a publikum elé bocsátották első modeljüket, a Transformerre épülő Mistral 7B-t, amely – a nevéből is következően – egy hétmilliárd paramétert tartalmazó nagy nyelvi modell. Ezt követte két másik, majd idén júliusban elérhető lett a Mistral Large 2, amely már 123 milliárd paramétert , és nagyra nyitott, 128 ezres tokenablakot biztosított.
Nyitottan
A zárt nagy nyelvi modellekkel ellentétben a Mistral AI a nyílt rendszerekre fogad. 2024 októberében, alig egy évvel az első terméke után bemutatták a gyűjtőnevükön csak Les Ministraux-nak hívott csúcstechnológiás modelljeiket: a Ministral 3B-t és a Ministral 8B-t. A cég bejelentése szerint ez a két nagy nyelvi rendszer kiválóan teljesít például a jelenlegi legfontosabb fejlesztési területen, a logikai érvelésben, és speciális feladatokra, Agent-szerű munkafolyamatokban is kiválóan használható. A benchmarkokból látszik, hogy a Ministral 3B és 8B egyenrangú társa a szorosabban vett konkurenciának, a Gemmának és a Llamának.
A Mistral a nyerő?
A felhasználói közösség több olyan pontot is talált, amelyben a Mistral erős konkurensnek számít. Modelljeinek legfontosabb versenyelőnye a méretükhöz képest nyújtott kiemelkedő teljesítmény és a hatékony erőforrás-kihasználás. A Mixture of Experts architektúra használata innovatív megoldásnak számít, és a mistralok alacsonyabb hardverigény mellett is versenyképesek. A nyílt forráskód transzparenciát és közösségi fejlesztést, hibajavítást tesz lehetővé, az európai működés pedig a GDPR-nak való teljes megfelelést és erős adatvédelmi garanciákat biztosít.
Megjegyzik, hogy néhány európai nyelven kiemelkedőt nyújt, és sokan dicsérik kódgenerálási képességeit is.
Bárhogy alakul is hosszabb távon a verseny, a Mistral megkerülhetetlennek látszik.
-
Jürgen Schmidhuber, az MI legendája
-
Nagy nyelvi rangadó